Saturday, March 04, 2006

Pazar Sinemasi / Sunday Movie
Altı Aylık’ta Pazar Sineması:
5 Mart / 18:00
Mumhane Cad. No:162 Kat:2

Neo Tokyo
3 kısa Film
Yönetmenler: Yoshiaki, Kawajiri, Rintaro
1987
49 dak.

X’den, Vampire Hunter D:Bloodlust ve Akira’dan önce deneysel olduğu kadar sanatsal kaygılar da taşıyan animasyon Neo Tokyo vardı.

Üç kısa hikayeden oluşan Neo Tokyo’nun ilk hikayesi “Labirent”, bir çocuğun hayal gücünün nasıl çılgın bir hikayeye dönüştüğünü anlatıyor. Küçük bir kız ve sadık kedisi bir aynadan geçerek kendilerini garip bir dünyada bulurlar. Burada bir palyaço tarafından eğlendirilirken aynı zamanda bir sirkin konuğu olup yüksek duvarlar ve hayali yaratıklardan oluşan gerçeküstü bir dünyada yolculuk yaparlar.

İkinci kısa film, 90’larda MTV’de yayınlanan “Liquid Television” programının favorisi olarak adlandırılabilir. Yoshiaki Kawajiri'nin yönettiği “Kaçak” on sene boyunca katıldığı ölümcül araba yarışları sonucunda hayatta kalabilmiş bir sürücünün hikayesini anlatıyor.

En son film ise “Akira Deneysel Projesi” olarak adlandırılabilir. Dünya çapında tanınacak olan anime Akira’yı yaratmadan üç sene önce gerceklestirdiği “İnşaatı Durdur” isimli animasyonda, Katsuhiro Otomo bahtsız bir Japon yöneticinin insanlardan uzak tropik yağmur ormanında robotlar tarafından kontrol edilen bir projeyi durdurmaya çalışma hikayesini anlatıyor.

**********
Neo Tokyo
3 short movies directed by Yoshiaki, Kawajiri, Rintaro
1987
49min.

Before X, before Vampire Hunter D: Bloodlust, before Akira, there was Neo Tokyo, a fine blend of high-end animation and artistic expression, as well as experimentation.

The first selection, "Labyrinth" by Rin Taro, is a child's imagination run wild. A little girl and her faithful cat cross over into a bizarre world via a mirror and are entertained by a mime-like clown, a traveling circus, and a surreal world of high walls and mindboggling imagery.

The second short was a favourite of MTV's "Liquid Television" in the early 90's. Yoshiaki Kawajiri's "The Running Man" tells the story of a driver who has been surviving death-defying form of racing for ten years.

The finale could easily be subtitled "The Akira Experiment Project". Three years before he would reshape the world of anime forever, Katsuhiro Otomo wrote and directed "The Order To Stop Construction", the tale of a hapless Japanese executive sent to shut down an overblown project in a tropical rainforest powered by robots and void of humans.

No comments: