Saturday, February 18, 2006

Alti Aylik

Altı Aylık

Yeni bir mekan açmak yeni bir eve taşınmak gibidir: Aslında izlenen yol hemen hemen aynıdır, taşınacak uygun bir yer bulmak, yerleşmek, gerekli şeyleri ayarlamak, çevreyi, komşuları tanımak ve tabii ki konuklar davet etmek.

Karaköy’de altı ay boyunca yaşayan bir sanat mekanı olarak kullanabileceğimiz 170 metrekarelik eski bir ofis katı bulduk. Bu mekanı sanatçılar ve güncel sanatla ilgilenen herkes için karşılıklı iletişimin ana rol oynadığı demokratik bir proje mekanına dönüştürmek istiyoruz. Yeni üretimlerin, farklı disiplinlerin birbirini beslediği, alternatif iletişim anlamlarının üretildiği, sorgulandığı bir buluşma noktası haline getirmek en büyük amacımız.

Nasıl yaşanılan bir evi canlı tutan içinde yaşayan insanlar, birlikte paylaşılanlarsa biz de mekanımızı yaşayan bir organizmaya dönüştürmek, bunu da süregelen projelerle desteklemek istiyoruz. Atölye çalışmaları, performanslar ve diğer etkinliklerle bu iletişimi çoğaltmak, konukseverlik, açıklık ve şeffaflığı proje mekanımızın vazgeçilmez unsurları haline getirmeyi amaçlıyoruz.

Altı Aylık’ta 28 Subat’ta açılıp 19 Mart’a kadar devam edecek olan ilk sergi “Welcome Home Laika” üç sanatçının işlerini bir araya getiriyor. 1957 yılında bir sokak köpeği olan Laika, Sputnik 2 uzay gemisi ile uzaya gönderildi. İlk defa bir canlının uzaya gidiyor olması tüm dünyayı heyecanlandırdı. Ne yazik ki bu hikaye Laika icin pek de iyi sonlanmadı, zira Sputnik 2 asla geri dönmedi. “Welcome Home Laika” ise tamamen kurgusal da olsa mutlu bir son hazırlamayı düşlüyor. Ne de olsa mutlu sonlar en iyi baslangıç noktaları olarak adlandırılabilir.

Altı Aylık’ın ziyaretçilerini Lala Rascic’in (Sarajevo, Bosna-Hersek) geçen sene Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi bünyesinde yer alan İstanbul Misafirleri Programı’nda gerçekleştirdiği Bir buçuk Sene Sonra İlk Videom (2005) isimli işi karşılayacak. Videoda mekanın kapısıyla benzerlik gösteren bir çelik kapı görürüz, içerden de müzik sesleri gelmektedir. Sanatçının düşüncelerini altyazıdan takip ettiğimizde kendisinin sanatsal bir üretim aşamasında olduğunu anlarız. Aynı zamanda kapı sanatçının iç dünyasını da temsil etmektedir ve video aracılığıyla kuşkularını, üretim zorluklarını izleyenlerle paylaşmaktadır. Video, dış dünyadan sanatçının mahremiyetine uzanan geçişi kapı aracılıyla gerçekleştirmektedir, aynen bizim mekanımızda yapmaya calıştığımız gibi.

İstanbul’da yaşayan Bengü Karaduman canlandırma videosu Elbise’de (2001) absürd bir fantazinin hayata geçmesini anlatmaktadır. Canlanan bir kadın elbisesi duvardan asağıya doğru süzülür, yerde sürünerek koltuğun üzerine doğru tırmanır ve burada bir kadın bedeniyle canlanarak ayağa kalkar ve kameraya dogru yaklaşır. Bu kısa sekans arka arkaya hızla dönerken yeniden hayat bulmak tekrarlanır. Yüksek hızdaki videoya duvardaki fotoğraflar eşlik ederken bir yandan da “var olmanın” sancılı sürecini hafifletip yavaşlatarak her bir aşamayı gözler önüne serer.

Rotterdam’da yaşayan Yunanlı sanatçı Maria Iconomopoulo “Welcome Home Laika” sergisine Mekanımız isimli işiyle katılıyor. 2001 yılında Atina Sanat Fuarı için hazırladığı işte, sanatçı üç kişi arasındaki bir oyunu, yaratılan bir alanı üç tane el ile tasvir ediyor. Posterler mekanın duvarını kaplarken aynı zamanda bir duvar kağıdı vazifesini de görüyor. Posterler bir yandan işin kendisine odaklanırken bir yandan da yeni ve açık bir mekanın ziyaretçilerle de ilişkisine odaklanıyor. Bu aynı zamanda “Altı Aylık” ile ziyaretçiler arasında da sembolik bir paylasım alanını oluşturuyor.

Sergi, Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 12:00-18:00 saatleri arasında izlenebilecek. Akşamları ve haftasonları Altı Aylık’ta konuşmalar, tematik geceler, video gösterimleri organize edilecek.

Gelecek etkinlik:
1 Mart Çarşamba saat:19:00’da Krist Gruijthuijsen ve Asier Mendizabal en son işlerini sunacaklar.

Ayrıntılı program: www.altiaylik.blogspot.com adresinden takip edilebilir.

Altı Aylık Sylvia Kouvalis, Kristina Kramer ve Öykü Özsoy tarafindan organize edilmektedir.

e-mail adresi: altiaylik@googlemail.com

*****************

Alti Aylik
Opening a space is like moving to a new house. The steps are in a way similar: finding the right place/space and moving in, arranging everything, checking out the neighbourhood and last but not least inviting guests.
Located in Karakoy, an industrial working area of Istanbul, we found a 170sqmspace that has been given to us for six months to turn into a living art space. Our aim is to create a democratic space, in which interaction plays a key role; a space open to the public to exchange ideas and create new meanings; to give opportunities to artists to experiment via new means of communication.

We are going to give the space the form of an organic house, on a mental level which will be visualized through ongoing projects.
These can take any form varying from printmaking to performance, as well as workshops that have an educational character in terms of creativity, intellectual as well as practical arousal.

Hospitality, openness and transparency are the core ideas of our project space that will be visualised in exhibitions and side events.

The first exhibition, ‘Welcome Home Laika”. will open from 28 February until 19 March and hosts the works of three artists. It was in 1957 when the street dog Laika was sent into space on board of Sputnik 2. This event set the whole world in a flurry of excitement as she was the first living being into space. Unfortunately the whole story didn’t end up so well for Laika because it never returned. “Welcome home Laika” is a kind of happy end, entirely ficticious but happy. Happy ends are the better starting points.

The visitors of Alti Aylik will be welcomed with a video work by Lala Rascic from Sarajevo, Bosnia Herzegovia titled “My first video in a year and a half” (2005), which she produced during her stay with the Istanbul Residency Program at Platform Garanti CAC last year. In the video we see a door resembling the door of the actual space, and hear music coming from inside. We can read the thoughts of the artist in the subtitles from which we understand that she is into the artistic process. At the same time the door symbolizes the inner world of the artist that she wants to observe and via the medium of video she shares her doubts with visitors. The work offers a gaze from the outside world into her intimacy, in the same way that we we try to do in our space.

Bengü Karaduman who is based in Istanbul, describes in her animated video "Elbise" (2001) an absurd fantasy coming out of daily life. A woman’s dress becomes alive and is seen creeping down the wall, over the floor and up to a chair. There it is filled with a human body that stands up and comes close towards the camera. The short sequence is looped so that this genesis is repeated over and over again. The high speed of the video is accompanied with framed stills on the wall that decompress this scorching process of becoming and creation and stress every single step.

Maria Ikonomopoulou is a Rotterdam-based Greek artis. She willparticipate in ‘Welcome Home Laika” with her work “our space”. Originally made as a public intervention for the Athens art fair in 2001, Maria created these posters depicting a game, a new shape, a new space between three people; three hands. The posters cover two walls of the space and are used as wallpaper. The focal point in this work is the dynamic that a new, open space can offer both to the work in itself and to its relationship with the audience, while at the same time to the symbolic space that opens up between “alti aylik” and the people visiting it.

The exhibition will be open from Tuesday to Sunday from 12 to 6pm. In the evenings and on the weekends we will organize special events like talks, theme nights and late night screenings.

Upcoming events:

March 1: Krist Gruijthuijsen (The Netherlands) & Asier Mendizabal (Spain) will presentrecent works.

For the full program see www.altiaylik.blogspot.com

Alti Aylik is organized by Sylvia Kouvalis
Kristina Kramer
Öykü Özsoy

e-mail address: 6aylik@gmail.com

No comments: